Начало Основна линия Възобновяемата енергия, топлоизолационните материали и геотермалната енергия ще подобрят качеството на живот на хората, смятат експерти
7208
България

Възобновяемата енергия, топлоизолационните материали и геотермалната енергия ще подобрят качеството на живот на хората, смятат експерти

Възобновяемата енергия, топлоизолационните материали и геотермалната енергия ще подобрят качеството на живот. Това беше основната теза на експерти по време на семинар от програмата на конкурса “ЕкоОбщина”.Конкурсът е инициатива на френското посолство и на Френския институт в България, който има за цел да отличи усилията на местните власти за подобряване на качеството на живот на гражданите чрез насърчаване на устойчиво градско развитие.

| 15 Октомври 2024, 13:14 ч.
Възобновяемата енергия, топлоизолационните материали и геотермалната енергия ще подобрят качеството на живот на хората, смятат експерти
Възобновяемата енергия, топлоизолационните материали и геотермалната енергия ще подобрят качеството на живот на хората, смятат експерти
Снимка © Николета Василева / БТА

Възобновяемата енергия, топлоизолационните материали и геотермалната енергия ще подобрят качеството на живот. Това беше основната теза на експерти по време на семинар от програмата на конкурса “ЕкоОбщина”. Конкурсът е инициатива на френското посолство и на Френския институт в България, който има за цел да отличи усилията на местните власти за подобряване на качеството на живот на гражданите чрез насърчаване на устойчиво градско развитие.

Камиони се спират във вътрешността на страната от служители на „Национална полиция“ и „Гранична полиция“, за да се реши проблемът със струпването на камионите в участъка на Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Капитан Андреево“, съобщи директорът на Главна дирекция "Гранична полиция" главен комисар Антон Златанов. Той припомни, че причина за опашките от камиони е продължилото повече от 30 часа спиране на пропускателния режим от страна на турските власти на съпределния на ГКПП „Капитан Андреево“ пункт  – „Капъкуле“ заради подмяна на митическия софтуер там.

Главен комисар Златанов коментира още, че пропускането на камиони от вътрешността на страната към българо-турската граница става поетапно, за да се избегнат инциденти. Такъв имаше тази сутрин, когато по магистрала "Марица" при километър 105 в пос

Цветна композиция с над 3000 теменужки оформя герба на Болярово на входа на града, съобщават от общинския пресцентър. Новото зелено пространство е посветено на 50 години от обявяването на Болярово за град, които се навършиха през тази година.

В стилизиран вид с цветя са изобразени символите на герба. Дъбовите листа символизират оптимизма, зъбните колела – промишлеността, житният клас – хляба и растениевъдството, което е преобладаващ сектор на местната икономика, трите лъча – минералните извори, посочват от крайграничната община.

По повод юбилейната за града годишнина на входа на Болярово бе издигнат и 18-метров пилон с националното знаме в началото на октомври т. г. Болярово става град с държавен указ от 4 септември 1974 г. Официалният празник на Болярово бе тържествено отбелязан на 26 октомври – Димитровден, припомня .

Първа национална конференция в подкрепа на донорството на генетичен материал: "Квадратът на живота: донори, реципиенти, лекари и държавата – заедно в името на новия живот" организират Изпълнителна агенция “Медицински надзор” и фондация “Искам бебе”, съобщиха от Изпълнителна агенция “Медицински надзор” (ИАМН). Конференцията ще се състои от 13:00 часа в Университетската многопрофилна болница за активно лечение ,, Света Екатерина’’.

Целта на форума е да привлече общественото внимание към темата за даряването на яйцеклетки и сперматозоиди - често единствена възможност двойката да се сдобие с желаното дете. 

В конференцията ще вземат участие както донори и реципиенти на яйцеклетки, така и медицински специалисти, които ще разкажат за надеждите и предизвикателствата, през които минават пациентите до желаното дете. 

„Нова телевизия“ и бизнес медията „Форбс“ започват съвместна рубрика. Първото излъчване на „Успехът: Forbes по Nova“ е на 23 ноември в уикенд формата „Събуди се“, съобщават от „Нова телевизия“.

В рамките на рубриката всяка събота ще бъдат представяни две истории за успеха на българските бизнес лидери и пътя към техните постижения. Константин и Свилен Рангелови и Мария Бакалова участват в премиерния епизод. „В нашия екип вярваме, че с правилна мотивация, вдъхновяващи примери и неуморен труд всяка добра идея може да се превърне в успешен бизнес. Затова новата ни рубрика, в партньорство с Forbes България, е надежден съмишленик по този път“, посочва главният оперативен директор на „Нова броудкастинг груп“ Красимира Хаджийска. „Голямата цел на „Успехът: Forbes по NOVA“ е да стимулир

Продължават засилените проверки на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) във връзка с предстоящия празник Никулден. Те ще бъдат до 5 декември включително, каза Константин Дамянов, началник сектор в ИАРА за район Бургас.

Извършват се проверки на язовири  - регистрирани и нерегистрирани, всякакви водни обекти, свободни за любителски риболов, по пазари, пристанища, проверява се превозът и разтоварването на рибата и рибните продукти, следи се за документи за произход на рибата. 

В Бургаска област 39 са аквакултурните стопанства, регистрирани за производство на риба и рибни продукти.

Проверките се извършват съвместно с Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и Изпълнителната агенция по горите (ИАГ)-Бургас. БАХБ следи за етикетирането на рибата, за годността , за качеството - дали е прясна, замразена, охладена, условията и нач

В дискусията се включиха и представители на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на околната среда и водите, Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), екологичното сдружение „За Земята“, Центъра за енергийна ефективност - ЕнЕфект и Асоциацията на еколозите от общините в България. 

Директорът на Френския институт Люк Леви откри дискусията, като посочи, че 60% от парниковите газове идват от градовете. Леви обясни, че всички общини на територията на България могат да кандидатстват до 11 ноември за конкурса, като тази година общините ще бъдат отличени в три категории: „Отпадъци и рециклиране“, „Устойчива мобилност“ и „Енергия и емисии“. Шестима от кандидатствалите ще могат да посетят Франция, където да наблюдават и вземат пример за добри практики, добави Леви.  

Ролята на общините в България е съществена за правилния енергиен преход, посочи Румяна Боянова от сдружение "За Земята". Боянова смята, че общините имат нужда от подкрепа, така че до направят прехода правилно, а и той да бъде от полза на гражданите на общините.

По програма „Развитие на регионите“ има обявена процедура и са получени над 300 проекта от общините, които са по фонда за справедлив преход и енергийна ефективност в жилищни сгради. Това каза Ангел Гьорев, представител на Министерството на регионалното развитие и благоустройство. Той обясни, че в момента се изпълнява и процедура за енергийна ефективност на предприятия, които са в сферата на производство, търговията и услугите. Друга процедура, която Министерството е обявило и вече има сключени договори за енергийната ефективност на публичните сгради, добави Гьорев. Той посочи, че има и голяма програма за многофамилни жилищни сгради, за която каза, че работят много добре с общините. 

Територията на България е изключително перспектива за изграждане на проекти за геотермална енергия, категоричен бе Георги Стефанов, член на УС на Българска асоциация да геотермална енергия. Стефанов обясни как законът в България тълкува значението на „Геотермални ресурси" - концентрацията на топлина в повърхностни и/или подземни естествено нагрети пари, течности или геоложки образувания, които са източник на геотермална енергия. Те се делят на два вида обясни още Стефанов - „Дълбоки геотермални ресурси" и „Плитки геотермални ресурси".

Полага се хидроизолация по пътната плоча в участък с дължина 240 метра при основния ремонт на Дунав мост при Русе, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).

Припомняме, че строително-монтажните дейности по българската част от 70-годишното съоръжение започнаха на 10 юли тази година.

От АПИ уточниха, че между 13 и 19 ноември е монтирана армировка и са поставени PVC тръби за комуникационни кабели в част от тротоарния блок. През миналата седмица са завършени и дейностите по полагане на бетон за тротоарен блок в цялото затворено за ремонт трасе. Строителните дейности на съоръжението се изпълняват по утвърдения график в отсечка с дължина от 413 метра, в платното в посока България. 

Продължава производството на нови стоманобетонни пътни панели за лявата лента, както и монтажът на част от реставрирания парапет и стълбовете за осветление.

Пр

Общо 119 пожара са загасени през изминалото денонощие на територията на страната. Това съобщиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) към МВР на своя сайт.

Пожарникарите са реагирали на 241сигнала за произшествия. При пожарите няма загинали и пострадали.

С преки материални щети са възникнали 24 пожара, от които шест в жилищни сгради и един в промишлена сграда, а четири - в транспортни средства. 

Без нанесени материални щети са възникнали 95 пожара, от които 17 в сухи треви, горска постеля и храсти и 35 в отпадъци, 37 - в готварски уреди и комини. 

Извършени са 115 спасителни дейности и помощни операции, от които една при катастрофа. 

Регистрирани са седем лъжливи повиквания. 

В момента в Петрич се реализира най-мащабният инвестиционен проект, каза кметът на общината Димитър Бръчков. В рамките на проекта ще се подменят 15,8 километра водопровод и 13 километра асфалтова настилка и тротоарни площи. 

"Тук ще помоля нашите съграждани за малко търпение, тъй като обхватът на инвестиционното намерение е изключително голям и ще имаме нужда от време. Работи се с различни фирми и различни надзори. Всеки знае, че и вкъщи ремонтът му коства доста неудобства. Съобразили сме се, доколкото можем, но се стремим да използваме хубавото време, да се възползваме от проектите и тяхното финансиране, за да осъществим най-големия инвестиционен проект за Петрич", каза кметът Димитър Бръчков. 

Той поясни, че в момента се работи във всички възможни квартали. "В момента работят девет строителни фирми, работят строителни надзори, които упражняват контрол върху ц

„Роми и дезинформация“ ще е тема на журналистическа работилница. Събитието ще се състои на 21 ноември в пространството „Сохо“, съобщават от Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България).

Ще бъде представено проучване на дезинформационните наративи, разпространявани в ромската общност. То е изготвено от Мина Киркова, журналистка от Factcheck.bg, и Михаил Мишев, журналист на свободна практика. Свои изследвания ще представят Деян Николов и Теодора Крумова от Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“. Модератор на срещата ще бъде Мария Черешева, журналистка и председателка на АЕЖ-България.

Сред въпросите, които ще бъдат поставени на работилницата, са как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстоянието, може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, п

Категоричният ангажимент на България и Албания за ускорената реализация на транспортен коридор № 8 потвърдиха служебният министър на външните работи Иван Кондов и министърът за Европа и външните работи на Албания Игли Хасани, съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР). Това стана по време на двустранна среща, част от Министерската среща на страните-членки на Централноевропейската инициатива в Тирана.

Двамата обсъдиха отличното състояние на двустранните отношения и потвърдиха желанието си за по-нататъшно задълбочаване на секторното сътрудничество, става ясно от съобщението. 

От албанска страна бе изказано признание за последователната подкрепа на България за процеса на присъединяване на Албания към ЕС. 

Служебният министър Иван Кондов поздрави своя колега за постигнатия напредък в осъществяването на европейските реформи, включително защитата на

Общините играят ключова роля в развитието на ВЕИ и геотермалната енергия чрез разработване на стратегии, улесняване на административните процеси и информиране на обществеността, посочи Стефанов. Изпълнението на законовите задължения допринася за устойчивото развитие и постигане на националните енергийни и климатични цели, добави още експертът. Той обясни, че в България има две геоложки провинции с потенциал за производство на електроенергия и директно използване на топлина. 

Стефанов даде примери за използване н а геотермална енергия, като обясни, че източници с температура до 75°С могат да се използват за отопление на оранжерии, рибарство, балнеология и спа хотели. Докато източниците с температури между 75°С - 150°С могат да бъдат допълнително използвани за централно отопление и в промишлени процеси. По-високите температурни източници на геотермална енергия над 150°С, на 4 км до 6 км под земята, дават възможност както за първично производство на електроенергия, така и за вторични приложения - за директно използване на топлина. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Дарение от пет пожарогасителя е получило доброволно формирование „Троян“
Дарение от пет гръбни пожарогасителя е получило доброволно формирование „Троян“, съобщи в профила си в социалните мрежи Донка Михайлова, кмет на община Троян. Пожарогас ...
Да върнем разговора в политиката на масата на преговорите, призоваха от ГЕРБ
Не считаме за правилно диалогът между нас да се води през социалните мрежи и медиите. Призоваваме ви да върнем разговора в политиката там, където е мястото му - на масата на прегов ...
Прогноза за времето на 24 Ноември (Неделя) и следващите дни
През нощта ще бъде предимно ясно. Вятърът ще отслабне и в много райони ще стихне. Сутринта ще бъде студено с минимални температури ще бъдат между минус 7° и минус 2°, в кот ...
До един тон на ден стига уловът на рибарите през този сезон, каза Константин Дамянов, началник сектор "Рибарство и контрол" в ИАРА
Рибарите в Бургаско се радват на добър улов. Този сезон се лови паламуд, сафрид, барбун и чернокоп, каза Константин Дамянов, началник сектор "Рибарство и контрол" в Изпълнителната ...
Прожекции на филми ще има днес в Смядово във връзка с Деня на града
Прожекции на филма „Гунди-легенда на любовта“ ще има в Смядово в Народното читалище „Братство - 1860“. Те са от 12:00 и от 17:00 часа. От 15:00 ч. ще бъде п ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Общо 12 сигнала за причинени от силния вятър инциденти са получени в областната пожарна в Хасково
Общо 12 сигнала за причинени от силния вятър инциденти през последното денонощие са получени в областната пожарна в Хасково до ранния следобед днес, съобщиха от Районна служба "По ...
Подписан е договорът по проекта за реконструкция на водопроводите в село Лъка и кв. "Каменар", съобщиха от община Поморие
Община Поморие е подписала договор с Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) за изпълнението на проект, с който ще се реконструира водопров ...
Бургас получи специална награда на Френския институт в България в конкурс за устойчиво развитие на градовете
Бургас получи специалната награда на Френския институт в България в рамките на конкурс за устойчиво развитие на градовете, съобщиха от общината. Градът бе отличен в категория за ин ...
Дарение от пет пожарогасителя е получило доброволно формирование „Троян“
Дарение от пет гръбни пожарогасителя е получило доброволно формирование „Троян“, съобщи в профила си в социалните мрежи Донка Михайлова, кмет на община Троян. Пожарогас ...
Да върнем разговора в политиката на масата на преговорите, призоваха от ГЕРБ
Не считаме за правилно диалогът между нас да се води през социалните мрежи и медиите. Призоваваме ви да върнем разговора в политиката там, където е мястото му - на масата на прегов ...
Тикер в 14:45 ч.
Общо 12 сигнала за причинени от силния вятър инциденти през последното денонощие ...
Начало Основна линия
7208
България

Възобновяемата енергия, топлоизолационните материали и геотермалната енергия ще подобрят качеството на живот на хората, смятат експерти

Възобновяемата енергия, топлоизолационните материали и геотермалната енергия ще подобрят качеството на живот. Това беше основната теза на експерти по време на семинар от програмата на конкурса “ЕкоОбщина”.Конкурсът е инициатива на френското посолство и на Френския институт в България, който има за цел да отличи усилията на местните власти за подобряване на качеството на живот на гражданите чрез насърчаване на устойчиво градско развитие.

| 15 Октомври 2024, 13:14 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Възобновяемата енергия, топлоизолационните материали и геотермалната енергия ще подобрят качеството на живот на хората, смятат експерти
Възобновяемата енергия, топлоизолационните материали и геотермалната енергия ще подобрят качеството на живот на хората, смятат експерти
Снимка © Николета Василева / БТА

Възобновяемата енергия, топлоизолационните материали и геотермалната енергия ще подобрят качеството на живот. Това беше основната теза на експерти по време на семинар от програмата на конкурса “ЕкоОбщина”. Конкурсът е инициатива на френското посолство и на Френския институт в България, който има за цел да отличи усилията на местните власти за подобряване на качеството на живот на гражданите чрез насърчаване на устойчиво градско развитие.

Камиони се спират във вътрешността на страната от служители на „Национална полиция“ и „Гранична полиция“, за да се реши проблемът със струпването на камионите в участъка на Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Капитан Андреево“, съобщи директорът на Главна дирекция "Гранична полиция" главен комисар Антон Златанов. Той припомни, че причина за опашките от камиони е продължилото повече от 30 часа спиране на пропускателния режим от страна на турските власти на съпределния на ГКПП „Капитан Андреево“ пункт  – „Капъкуле“ заради подмяна на митическия софтуер там.

Главен комисар Златанов коментира още, че пропускането на камиони от вътрешността на страната към българо-турската граница става поетапно, за да се избегнат инциденти. Такъв имаше тази сутрин, когато по магистрала "Марица" при километър 105 в пос

Цветна композиция с над 3000 теменужки оформя герба на Болярово на входа на града, съобщават от общинския пресцентър. Новото зелено пространство е посветено на 50 години от обявяването на Болярово за град, които се навършиха през тази година.

В стилизиран вид с цветя са изобразени символите на герба. Дъбовите листа символизират оптимизма, зъбните колела – промишлеността, житният клас – хляба и растениевъдството, което е преобладаващ сектор на местната икономика, трите лъча – минералните извори, посочват от крайграничната община.

По повод юбилейната за града годишнина на входа на Болярово бе издигнат и 18-метров пилон с националното знаме в началото на октомври т. г. Болярово става град с държавен указ от 4 септември 1974 г. Официалният празник на Болярово бе тържествено отбелязан на 26 октомври – Димитровден, припомня .

Първа национална конференция в подкрепа на донорството на генетичен материал: "Квадратът на живота: донори, реципиенти, лекари и държавата – заедно в името на новия живот" организират Изпълнителна агенция “Медицински надзор” и фондация “Искам бебе”, съобщиха от Изпълнителна агенция “Медицински надзор” (ИАМН). Конференцията ще се състои от 13:00 часа в Университетската многопрофилна болница за активно лечение ,, Света Екатерина’’.

Целта на форума е да привлече общественото внимание към темата за даряването на яйцеклетки и сперматозоиди - често единствена възможност двойката да се сдобие с желаното дете. 

В конференцията ще вземат участие както донори и реципиенти на яйцеклетки, така и медицински специалисти, които ще разкажат за надеждите и предизвикателствата, през които минават пациентите до желаното дете. 

„Нова телевизия“ и бизнес медията „Форбс“ започват съвместна рубрика. Първото излъчване на „Успехът: Forbes по Nova“ е на 23 ноември в уикенд формата „Събуди се“, съобщават от „Нова телевизия“.

В рамките на рубриката всяка събота ще бъдат представяни две истории за успеха на българските бизнес лидери и пътя към техните постижения. Константин и Свилен Рангелови и Мария Бакалова участват в премиерния епизод. „В нашия екип вярваме, че с правилна мотивация, вдъхновяващи примери и неуморен труд всяка добра идея може да се превърне в успешен бизнес. Затова новата ни рубрика, в партньорство с Forbes България, е надежден съмишленик по този път“, посочва главният оперативен директор на „Нова броудкастинг груп“ Красимира Хаджийска. „Голямата цел на „Успехът: Forbes по NOVA“ е да стимулир

Продължават засилените проверки на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) във връзка с предстоящия празник Никулден. Те ще бъдат до 5 декември включително, каза Константин Дамянов, началник сектор в ИАРА за район Бургас.

Извършват се проверки на язовири  - регистрирани и нерегистрирани, всякакви водни обекти, свободни за любителски риболов, по пазари, пристанища, проверява се превозът и разтоварването на рибата и рибните продукти, следи се за документи за произход на рибата. 

В Бургаска област 39 са аквакултурните стопанства, регистрирани за производство на риба и рибни продукти.

Проверките се извършват съвместно с Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и Изпълнителната агенция по горите (ИАГ)-Бургас. БАХБ следи за етикетирането на рибата, за годността , за качеството - дали е прясна, замразена, охладена, условията и нач

В дискусията се включиха и представители на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на околната среда и водите, Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), екологичното сдружение „За Земята“, Центъра за енергийна ефективност - ЕнЕфект и Асоциацията на еколозите от общините в България. 

Директорът на Френския институт Люк Леви откри дискусията, като посочи, че 60% от парниковите газове идват от градовете. Леви обясни, че всички общини на територията на България могат да кандидатстват до 11 ноември за конкурса, като тази година общините ще бъдат отличени в три категории: „Отпадъци и рециклиране“, „Устойчива мобилност“ и „Енергия и емисии“. Шестима от кандидатствалите ще могат да посетят Франция, където да наблюдават и вземат пример за добри практики, добави Леви.  

Ролята на общините в България е съществена за правилния енергиен преход, посочи Румяна Боянова от сдружение "За Земята". Боянова смята, че общините имат нужда от подкрепа, така че до направят прехода правилно, а и той да бъде от полза на гражданите на общините.

По програма „Развитие на регионите“ има обявена процедура и са получени над 300 проекта от общините, които са по фонда за справедлив преход и енергийна ефективност в жилищни сгради. Това каза Ангел Гьорев, представител на Министерството на регионалното развитие и благоустройство. Той обясни, че в момента се изпълнява и процедура за енергийна ефективност на предприятия, които са в сферата на производство, търговията и услугите. Друга процедура, която Министерството е обявило и вече има сключени договори за енергийната ефективност на публичните сгради, добави Гьорев. Той посочи, че има и голяма програма за многофамилни жилищни сгради, за която каза, че работят много добре с общините. 

Територията на България е изключително перспектива за изграждане на проекти за геотермална енергия, категоричен бе Георги Стефанов, член на УС на Българска асоциация да геотермална енергия. Стефанов обясни как законът в България тълкува значението на „Геотермални ресурси" - концентрацията на топлина в повърхностни и/или подземни естествено нагрети пари, течности или геоложки образувания, които са източник на геотермална енергия. Те се делят на два вида обясни още Стефанов - „Дълбоки геотермални ресурси" и „Плитки геотермални ресурси".

Полага се хидроизолация по пътната плоча в участък с дължина 240 метра при основния ремонт на Дунав мост при Русе, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).

Припомняме, че строително-монтажните дейности по българската част от 70-годишното съоръжение започнаха на 10 юли тази година.

От АПИ уточниха, че между 13 и 19 ноември е монтирана армировка и са поставени PVC тръби за комуникационни кабели в част от тротоарния блок. През миналата седмица са завършени и дейностите по полагане на бетон за тротоарен блок в цялото затворено за ремонт трасе. Строителните дейности на съоръжението се изпълняват по утвърдения график в отсечка с дължина от 413 метра, в платното в посока България. 

Продължава производството на нови стоманобетонни пътни панели за лявата лента, както и монтажът на част от реставрирания парапет и стълбовете за осветление.

Пр

Общо 119 пожара са загасени през изминалото денонощие на територията на страната. Това съобщиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) към МВР на своя сайт.

Пожарникарите са реагирали на 241сигнала за произшествия. При пожарите няма загинали и пострадали.

С преки материални щети са възникнали 24 пожара, от които шест в жилищни сгради и един в промишлена сграда, а четири - в транспортни средства. 

Без нанесени материални щети са възникнали 95 пожара, от които 17 в сухи треви, горска постеля и храсти и 35 в отпадъци, 37 - в готварски уреди и комини. 

Извършени са 115 спасителни дейности и помощни операции, от които една при катастрофа. 

Регистрирани са седем лъжливи повиквания. 

В момента в Петрич се реализира най-мащабният инвестиционен проект, каза кметът на общината Димитър Бръчков. В рамките на проекта ще се подменят 15,8 километра водопровод и 13 километра асфалтова настилка и тротоарни площи. 

"Тук ще помоля нашите съграждани за малко търпение, тъй като обхватът на инвестиционното намерение е изключително голям и ще имаме нужда от време. Работи се с различни фирми и различни надзори. Всеки знае, че и вкъщи ремонтът му коства доста неудобства. Съобразили сме се, доколкото можем, но се стремим да използваме хубавото време, да се възползваме от проектите и тяхното финансиране, за да осъществим най-големия инвестиционен проект за Петрич", каза кметът Димитър Бръчков. 

Той поясни, че в момента се работи във всички възможни квартали. "В момента работят девет строителни фирми, работят строителни надзори, които упражняват контрол върху ц

„Роми и дезинформация“ ще е тема на журналистическа работилница. Събитието ще се състои на 21 ноември в пространството „Сохо“, съобщават от Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България).

Ще бъде представено проучване на дезинформационните наративи, разпространявани в ромската общност. То е изготвено от Мина Киркова, журналистка от Factcheck.bg, и Михаил Мишев, журналист на свободна практика. Свои изследвания ще представят Деян Николов и Теодора Крумова от Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“. Модератор на срещата ще бъде Мария Черешева, журналистка и председателка на АЕЖ-България.

Сред въпросите, които ще бъдат поставени на работилницата, са как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстоянието, може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, п

Категоричният ангажимент на България и Албания за ускорената реализация на транспортен коридор № 8 потвърдиха служебният министър на външните работи Иван Кондов и министърът за Европа и външните работи на Албания Игли Хасани, съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР). Това стана по време на двустранна среща, част от Министерската среща на страните-членки на Централноевропейската инициатива в Тирана.

Двамата обсъдиха отличното състояние на двустранните отношения и потвърдиха желанието си за по-нататъшно задълбочаване на секторното сътрудничество, става ясно от съобщението. 

От албанска страна бе изказано признание за последователната подкрепа на България за процеса на присъединяване на Албания към ЕС. 

Служебният министър Иван Кондов поздрави своя колега за постигнатия напредък в осъществяването на европейските реформи, включително защитата на

Общините играят ключова роля в развитието на ВЕИ и геотермалната енергия чрез разработване на стратегии, улесняване на административните процеси и информиране на обществеността, посочи Стефанов. Изпълнението на законовите задължения допринася за устойчивото развитие и постигане на националните енергийни и климатични цели, добави още експертът. Той обясни, че в България има две геоложки провинции с потенциал за производство на електроенергия и директно използване на топлина. 

Стефанов даде примери за използване н а геотермална енергия, като обясни, че източници с температура до 75°С могат да се използват за отопление на оранжерии, рибарство, балнеология и спа хотели. Докато източниците с температури между 75°С - 150°С могат да бъдат допълнително използвани за централно отопление и в промишлени процеси. По-високите температурни източници на геотермална енергия над 150°С, на 4 км до 6 км под земята, дават възможност както за първично производство на електроенергия, така и за вторични приложения - за директно използване на топлина. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Дарение от пет пожарогасителя е получило доброволно формирование „Троян“
Да върнем разговора в политиката на масата на преговорите, призоваха от ГЕРБ
Прогноза за времето на 24 Ноември (Неделя) и следващите дни
До един тон на ден стига уловът на рибарите през този сезон, каза Константин Дамянов, началник сектор "Рибарство и контрол" в ИАРА
Прожекции на филми ще има днес в Смядово във връзка с Деня на града
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Местен фокус
Общо 12 сигнала за причинени от силния вятър инциденти са получени в областната пожарна в Хасково
Местен фокус
Подписан е договорът по проекта за реконструкция на водопроводите в село Лъка и кв. "Каменар", съобщиха от община Поморие
Основна линия
Бургас получи специална награда на Френския институт в България в конкурс за устойчиво развитие на градовете
Сфера
Дарение от пет пожарогасителя е получило доброволно формирование „Троян“
Сфера
Да върнем разговора в политиката на масата на преговорите, призоваха от ГЕРБ
Контекст
Фериботът Свощов - Зимнич преустановява работа поради лоши метеотологични условия, съобщиха от "Гранична полиция"
Контекст
Козлодуй отбеляза годишнина от своето Освобождение
Основна линия
До края на годината пазарът в село Крушовица ще заработи с нов облик
Местен фокус
Руска гражданка загина при катастрофа на автомагистрала "Струма" в района на Долна Диканя
Контекст
Снахите „приоданки“ се събират на празник в Згориград
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.